Dugald A. Steer és a Sárkánytan

Címkék

Magyarországon 2004-ben jelent meg az Egmont kiadónál a Sárkánytan: a nagy sárkányos könyv, ami különleges kivitelének köszönhetően a karácsonyi ajándékszezon egyik nagy sikerévé vált. A sárkánykutatóknak szóló „alapműben” a sárkányok története, testi felépítése, fajtái és a megfigyelésükhöz szükséges hasznos információk mellett nemcsak szép illusztrációkat találunk – a kreatív könyvtervezői munkának köszönhetően rengeteg hangulatos részlet (megtapogatható sárkánypikkelytől a szárnydarabkáig) teszi különlegessé a könyvet.

A sárkányokat 2005-ben követték a múmiák: az Egyiptológia: expedíció Ozirisz sírjához című kötetből egy egyiptológus, Miss Emily Sands 1926-os feljegyzéseiből ismerhetjük meg egy piramis feltárását, természetesen hasonlóan ötletes tervezői megoldásokkal: itt sárkánypikkely helyett múmiapólyát érinthetünk meg, és kipróbálhatjuk a szenet nevű táblás játékot is.
A kiegészítő könyvek (Sárkánytan mindenkinek: a sárkányológia kiskönyve, Egyiptológia mindenkinek: Egyiptom csodái) mellett 2006-ban megjelent a Varázslástan: Merlin titkai című kötet is.
A szerzővel, Dugald A. Steerrel budapesti látogatása alkalmából készítettünk interjút.

– Honnan származik a sárkányos könyv ötlete?
– A Templar kiadó, ahol szerkesztőként dolgoztam, már régóta tervezett egy olyan interaktív, „kihajtogatós” sorozatot, ami az idősebb, 8-13 éves korosztálynak szól. Amikor megtudtam, hogy a sárkányokkal szeretnének indítani, lecsaptam a lehetőségre.

– Ennyire érdekelnek a sárkányok?
– Igen, így is lehet mondani. Tetszett a sorozat ötlete, szívesen csináltam volna ilyesmit, tehát nemcsak a sárkányok, hanem a többi tervezett cím is számított, de örültem, hogy épp ezzel akarnak indítani.

– Volt korábbról tapasztalatod a fantasy műfajjal?
– Igen, gyerekkoromban olvastam A Gyűrűk Urát meg a Narnia-könyveket. Amikor a Dungeons & Dragons első kiadása kijött, 12 éves voltam. Szerintem mi voltunk az elsők Angliában, akik kipróbálták! Nagyon lelkesek voltunk, rendszeresen, hetente több alkalommal játszottunk, néha egész éjszaka. Általában én voltam a mesélő.

– Más szerepjátékokat is kipróbáltál?
– Igen, játszottunk a Metamorphosis Alphával, ez egy science fiction játék, és a Bunnies and Burrows-zal is.

– Mi a helyzet ma? Játszol még? Követed például a D&D fejlődését?
– Az az igazság, hogy nagyjából 4 évig játszottunk rendszeresen, utána jöttek a lányok meg a rock ’n roll. Azóta nem nagyon követem ezeket a dolgokat, de tudom, hogy a D&D már a sokadik kiadásnál tart.

– Hogy állsz a fantasztikus irodalommal? Szoktál fantasyt olvasni?
– Mostanában inkább gyerek- és történelmi témájú könyveket olvasok, úgyhogy a fantasztikum kissé háttérbe szorult, de valójában szerintem nem is számít, hogy fantasy-e vagy sem, ha jó a könyv. Ma is nagyon szeretem A kincses szigetet, olvastam a Conan-könyveket, és sok Michael Moorcockot is, az Elricet és a Dorian Hawkmoon sorozatot különösen szerettem.

– Kit emelnél ki a kortárs szerzők közül?
– Jonathan Stroudtól a Bartimaeus trilógiát. Nem tudom, hogy megjelent-e magyarul*, de érdemes elolvasni. Egy varázslótanoncról szól, aki megidéz egy dzsinnt, illetve démont magának, és ezzel sok problémát szabadít a nyakába.

– Térjünk vissza a könyveidhez! Sok kutatómunka előzi meg őket?
– A sárkányos könyv nem volt könnyű, nincs olyan sok forrás, mint ahogy első pillantásra gondolná az ember. Főleg helyi sárkánylegendákra és a The Flight of Dragonsra** támaszkodtam, de bevallom, a D&D-s Monster Manual és persze az internet is hasznos volt az írás során. Az Egyiptológiához hat hónapig gyűjtöttem az anyagot, de itt könnyebb dolgom volt. A Varázslástannál inkább az volt a gond, hogy ki kellett szűrni a New Age-es forrásokat, inkább a középkori varázslókról és alkimistákról szóló történeteket használtam föl.

– A sorozat jellemzője, már-már védjegye a látványos könyvterv, a különleges megoldások. Ezeket is te találod ki?
– Van egy kis beleszólásom, de a könyvek különleges megjelenését a kolléganőm, Nghiem Ta tervezi. Ő fogja össze a grafikusokat, és ő szervezi meg az egész munkafolyamatot. Szerencsére a nyomdai technológiák fejlődésével egyre több lehetőségünk van, ha interaktív könyvek gyártásáról van szó.

– Hogyan látod a gyerekkönyvpiac helyzetét?
– Szerintem határozott fellendülés figyelhető meg. A Harry Potter-könyvek sikere óta a pénzügyi döntéshozók jóval komolyabban veszik ezt a területet, egyre több könyv jelenik meg és egyre több a lehetőséget a szerzők számára. Mostanában jó dolog gyerekkönyvszerzőnek lenni.

– Ha már említetted, mi a véleményed a Harry Potterről? Hatott a saját könyveidre?
– Olvastam az összeset, de azon kívül, hogy a források valószínűleg hasonlóak, nem hinném, hogy az én munkáimra különösebb hatással lettek volna. Azt hiszem, a Harry Potter-jelenség egyedi, ritka dolog, de a hatása nagyon sokrétű, kezdve a gyerekkönyvpiac fellendülésétől az fiatalok olvasási szokásaira gyakorolt hatásáig. Mindenesetre kíváncsi vagyok a befejező kötetre. Nehéz elképzelni, milyen lesz, ha vége a sorozatnak és már nem lesz mire várni visszafojtott lélegzettel.

– Hogy állsz a regényírással? Nem gondoltál még arra, hogy ilyen irányba is elindulj?
– Az a helyzet, hogy épp most fejeztem be az első kötetét egy négyrészes regénysorozatnak, amit a sárkányos könyvhöz írok, októberben fog megjelenni. Nagyjából ugyanannak a 8-13 éves korosztálynak szólnak majd, mint az interaktív sorozat kötetei.

– A Sárkánytan, az Egyiptológia és a Varázslástan után milyen köteteket terveztek még a sorozatban?
– Nemrég készült el a Piratology, ez a kalózokról szól***, és a regények mellett a Mythology köteten is dolgozom.

– Köszönjük az interjút!


* Az első két kötet, A szamarkandi amulett és A gólem szeme kapható magyarul.
** Peter Dickinson 1979-es könyve, amiben „tudományos szemszögből” vizsgálja a sárkányokat.
*** A magyar megjelenés 2007 tavaszán várható.

Utolsó hozzászólások   [Ugrás a fórumhoz]

    celsior

    2006-09-13 13:10:18

    ...hallo,

     

    Ez tényleg nagyon eltalált könyv lett a vacsoránál (is) lázasan olvasott HP-regények idején. Látva, hogy az iskolások egymás kezéből kapkodják ki és "tudományosan" vitatkoznak a sárkányokról, fejből idézve fejezeteket... szóval akkor már nem bántam, hogy a legdrágább könyvünk volt abban az évben.

    Az is igaz, hogy valamelyest újraértelmezte a könyv fogalmát.

    Ami az előjelzéseket illeti, tehetséges lehet az üzletfejlesztési menedzserük.

     

    cels.



    Kadmon

    2006-09-13 14:47:11

    Nekem nagyon bejött a könyv (pedig már elmúltam 18 éves :D) Ráadásul az ára sem túl magas, ha valaki szereti az ilyesmiket. Tetszett az egyiptomos is, de a varázslós még nem volt a kezemben. A magam részéről várom a folytatásokat.

    Szerintem bármilyen fantasy kedvelőnek érdekes, szerepjátékosoknak pedig hasznos segédlet lehet.

     

    Kadmon



    borisz

    2006-09-13 16:55:25

    volt nálunk a büroban a napokban ez könyv, meg az egyiptomos is, és gyerekek, én kölyökkoromban bekuláztam volna, ha egy ilyet kapok! emléxem már a kihajtogatható szovjet űrutazós mesekönyvtől és széthaltunk, hát ha még egy ilyen akadt volna kezünkbe!

    ja, asszem 3000-4000 ft között volt, szal nem is drága (két regény ára)



    Sonko

    2006-09-13 23:22:45

    "- Más szerepjátékokat is kipróbáltál?

    - Igen, játszottunk a Metamorphosis Alphával," - hehe, azt hittem, rajtunk kívül senki :D



    Larissa

    2006-09-14 18:20:55

    Nos, Szabolcs fiam esetében pont ez a Sárkányos volt az első könyv, amit kiolvasott. Szereti a rajzfilmeket, így valamivel el kellett kápráztatni, hogy rákapjon az olvasásra. A mai gyerekeket rengeteg vizuális inger éri - jóval több, mint minket anno, így az olvasást is efféle csalikkal kell megszerettetni. Hogy mennyire sikerült? Pár év múlva szívesen beszámolok. (Természetesen gyermeke válogatja, Rékának pl. Tony DiTerlizzi féle Spiderwick sorozat volt az első. Remélem egyszer ő is eljön dedikálni!) Nem tagadhatják le a szerepjátékos (exSárkányfészkes) szülőket, ugyebár :D. Mindenképpen nagyszerű, hogy ilyen igényes könyveket adhatunk gyermekeink kezébe, és csak drukkolni tudok a kiadónak! A regények pedig ígéretesen hangzanak, kíváncsian várjuk őket.




belépés jelentkezz be    

Back to top button