Batman – Kezdődik! (filmkritika)

Címkék

Annak ellenére, hogy a magyar címe minden bizonnyal indul az idei „legrosszabb magyar filmcím” kategóriában, megállapíthatjuk, hogy a Batman filmek MOST kezdődnek csak el igazán. Felejtsük el az előző négy filmet, A Batman film, amire mindig is vártunk, megérkezett.

Valami történt a Warner Bros. háza táján, amitől eddig sérthetetlen rinocéroszbőrükön végre áthatolt a koncepció, hogy a képregény-adaptáció úgy is lehet sikeres, hogy mellette jó is, és nem csak a képeket, meg a színeket lehet lenyúlni a tulajdonukat képező, patinás DC Comics képregénykiadó kincsesbányából. Miközben nézők és kritikusok egyre többször hümmögtek elégedetten az egyéni stílusú, tehetséges rendezők képregény-film próbálkozásain, a pénztárgépek kellemes csilingeléséről már nem is beszélve, addig a Warner még keményen próbálta magát tartani a filmvilág cunamijának felérő Catwoman fimmel, amelynek pofára esését világszerte regisztrálták a szeizmológiai intézetek, és a Constantine műdark petárdájának eldurranása után végre előrukkoltak a saját ászukkal.

A bevált recept alapján kiválasztottak egy fiatal tehetséget, akire részint rábízták a történet alakítását, részint volt elég kiállása, hogy a maradékot keresztülverje a stúdiófőnökök ostoba ellenkezésén. Chris Nolan már eleget bizonyított a Mementóval és az Insomniával, hogy a nézők egyből áldásukat adják az új filmre. Márpedig a Batman és Robin után szinte lehetetlen feladatnak tűnt visszanyerni a kemény, kitartott munkával elüldözött közönséget. Nolan teljes átépítésnek vetette alá a Batman-filmeket, és nagyon bölcsen az eredeti nyersanyaghoz nyúlt vissza, annak is ahhoz a részéhez, ami fontos szerepet játszott a hanyatló népszerűségű képregénysorozat feltámasztásában: Batman születéséhez.

A Batman: Year One 1987 környékén jelent meg, szerzője az a Frank Miller volt, akit mostanára talán már be sem kell mutatni. A képregény letisztázta a karakter születését, betömködte a hézagokat, lecsiszolta és kikerekítette a történetet, Nolannek tehát remek kiindulási alapot szolgáltatott.

Bruce Wayne (Christian Bale), mint tudjuk, szemtanúja saját szülei halálának, mikor egy egyszerű utcai rablás balul üt ki. Csak a család hű inasa, Alfred (Michael Caine) marad mellette, és viseli gondját, de a milliós vagyon egyedüli örököseként, ilyen traumával felnőni nem kellemes élmény. Wayne egyetemistaként vág neki a világnak, hogy célt találjon az értelmének. Megjárja a poklot, és végül valahol a Himalája eldugott hegyei között találja magát Ducard (Liam Neeson) tanítványaként, az Árnyak Ligája elit szekta kiképzésén. Itt megtanul szembe nézni a félelmével, valamint kiváló harcos válik belőle. Mikor az Árnyak Ligájáról megtudja, hogy sajátos módon képzelik el az igazságszolgáltatást a világban, otthagyja őket (kissé erőszakos módon kénytelen távozni), és visszatér Gothambe, hogy megtisztítsa a várost a bűn mocskától. Megszületik Batman. A többi, ahogy mondani szokás, történelem. Az előző négy film pedig történelemhamisítás.

Ezúttal teljes, sötét pompájában tér vissza a Denevérember, egy sokkal sötétebb, erőszakosabb világba, mint amit eddig megszoktunk. Igen, mint ahogy azt nem győzöm hangsúlyozni, az adaptációnak önmagában is meg kell állnia a helyét, függetlenül attól, mennyire hű a nyersanyaghoz, de itt nem egyszerűen hűségről van szó (de azért szögezzük le: mint történetében, mind szellemiségében példásan tartja magát a képregényekhez). Batman egy nagyon szimbolikus hős, a karaktere, és a világát benépesítő egyéb szereplők szintén kissé elnagyoltak. Az elnagyoltság jó esetben azt a célt szolgálja, hogy kiemeljen bizonyos dolgokat, nem pedig olyan külsőség, ami felszínes hatásvadászathoz szolgáltat remek alapokat. Míg az első két Batman film stílusosan volt felszínes és rossz adaptáció, a második kettő egyszerűen csapnivaló film lett.

Nolan azonban kiválóan felépítette Gothamet, erős forgatókönyvvel tette életszerűvé a karaktereit a saját világukon belül. Ebben a működő közegben már igazán csak hab a tortán az a rengeteg, kiváló karakterszínész, akik megformálják a szerepeket, megtöltik a karaktereket karizmájukkal, ahelyett, hogy kisajátítanák őket maguknak. A gonoszoknak súlya van, az ellenük való küzdelemnek pedig tétje, nem csupán a forgatókönyv iránti kötelességből tevékenykednek az alvilágban.

A főbb szereplők közül számomra különösen kedves a Gordon felügyelőt játszó Gary Oldman, aki bámulatosan oldódik fel a szerepben, miközben végig erős jelenlétet sugároz – pont ahogyan azt Gordonnak kell. Ez a rendőr már korántsem az a tutyimutyi, jóllakott nagypapa figura, akinek az előző filmek beállították, jóval nagyobb szerephez jut, mint Gotham egyetlen becsületes zsaruja (bár még mindig kevesebbhez, mint a képregényekben). Batmannel kötött szövetsége és barátságuk kezdete szépen bontakozik ki a vásznon.

A film látványvilága sem a merész, eltúlzott díszleteivel próbálja lenyűgözni a nézőt. A város is személyiséget kezd ölteni, a felturbózott Chicago remek hátteret nyújt a bűnös városnak, a gothami nyeregvasút hálózat kellemesen retro-hangulattal dobja fel a panorámát, és szerencsére nem „csak úgy van,” hanem szerephez is jut a filmben. Mindennek tömege és anyaga van, amiben közlekedni és alámerülni lehet.

Batman Begins; 2005.
Gyártó: Warner
Forgalmazó: Intercom
Bemutató: 2005. július 14.
Rendező: Chris Nolan
Forgatókönyv: Chris Nolan és David S. Goyer
Operatőr: Wally Pfister
Zene: Hans Zimmer és James Newton Howard
Szereplők: Christian Bale (Bruce Wayne/Batman); Michael Caine (Alfred); Gary Oldman (Gordon); Liam Neeson (Ducard); Cillian Murphy (Dr. Crane/Madárijesztő); Katie Holmes (Rachel Dawes); Morgan Freeman (Lucius Fox)
Játékidő: 141 perc

Egyedül az akciójelenetek megvalósítását fájlalom. Bár összességében ezek is hatásosak és a helyükön vannak – különösen az üldözési jelenet a város utcáin és háztetőin -, a verekedések szinte kivétel nélkül követhetetlenebbek, mint más, hasonló filmekben. Az ilyen akciójelenetek, különösen egy képregény-adaptációnál kiemelt fontossággal bírnak, hiszen már papíron sem egyszerű feladat visszaadni egy verekedés dinamikáját és súlyát. Ehhez képest a Batman – Kezdődik! akciójelenetei kifejezetten zavarosak, kuszák, össze-vissza vágott, elmaszatolt kavarodás. Bár sejtjük, hogy mi történik, és nagyjából el tudjuk képzelni, hogy Batman félelmetes ellenfél közelharcban, ebben az esetben túlságosan is bíznak abban, hogy ezt tudjuk a főhősről. A nagy kiképzés, a látványos kardozás a befagyott tavon, mind nem térül meg a verekedésekben, és ez nem túl korrekt a film részéről.

Ha azonban túl tudjuk tenni magunkat az akciójelenetek eltussolásán, egy nagyon sűrű atmoszférájú, borongós hangulatú, stílusosan előadott, jól kiegyensúlyozott történettel megáldott filmet kapunk, ami nem annyira újraértelmezi a Batman filmeket, mint inkább a méltó helyére teszi a sötét igazságosztó mítoszát, és kiköszörüli a csorbát. Az eredmény: egy vérbeli akciófilm, és egy újabb megdicsőült szuperhős.

Utolsó hozzászólások   [Ugrás a fórumhoz]

    Vendég tobal

    2005-07-28 12:08:37

    Nekem nagyon tetszett a film. Egy dolgot fájlalok benne: Gotham nem maradt meg GOTHamnek, vagyis a gótikus városból valami kiber város lett, ami ugyan marad sötét tónusú, de valahogy nem illik Batmanhez. Egyszer a Legends of the Dark Knight sorozatban közöltek ceruzagrafikákat Gothamről, sztem ahhoz kéne tartania magát a filmnek is.

    Nekem kifejezetten amiatt tetszett anno az első Batman film, mert Tim Burton nagyon jól ért a gótikus hangulat megteremtéséhez (ld. még Batman 2, Álmosvölgy legendája, Nightmare Before Chrismas). Abban a filmben viszont NAGYON elrontották Joker és Batman kapcsolatát, és szomorú, hogy a nagyközönség szemében úgy maradt meg Joker, ahogy. Ha valaki látta a Sandy Collora által rendezett 8 perces rövid Batman filmet, akkor tudja, hogy abból 1 perc alatt sokkal több kiderül Joker és Batman kapcsolatáról. A két legnagyobb hiba, amit az 1. rész elkövetett, hogy Jack bűnöző volt a "balesete" előtt is, és hogy Jack ölte meg Batman szüleit. A Gyilkos Tréfa című képregényből (ami szerencsére Magyarországon is megjelent) kiderül, hogy bizony Batman sokkal inkább felelős Joker tetteiért, mint Joker maga, és ezt Batman is tudja. Ezért nem képes soha megölni. Remélem, ha lesz folytatása a Batman - Begins-nek, akkor ezt fogják benne feldolgozni



    Vendég thrall

    2005-09-03 08:06:58

    ezt tudnád részletezni, mit csinált Batman Jokerrel, miben felelős érte? (és ha nem volt bűnöző, akkor miért?)



    Vendég tobal

    2005-12-25 13:12:57

    Thrall:

    Gondolom ezt már nem fogod olvasni, elég későn vettem észre, hogy reagáltál, de azért válaszolok.

    Joker, vagyis Jack eredeti szakmája vegyész, egy vegyiüzemben dolgozott (ez megmagyarázza, hogyan tudta előállítani a vigyorexet). Felesége volt, boldogan éltek. De Jack mindig is humorista akart lenni, és végül fel is adta a biztos állását, és beállt humoristának. De nem ment jól neki, a pénze is fogyóban volt, a felesége pedig terhes lett. Jack gondoskodni akart a családjáról, de nem látott kiutat. Ekkor ajánlatot kapott egy bűnbandától, hogy ha beviszi őket abba vegyiüzembe, ahol régen dolgozott, kap a zsákmányból. Jack a balhé előtt egy nappal tudja meg, hogy a felesége meghalt, megrázta egy cumisüvegmelegítő (röhejes mi? épp ez benne a szörnyű). Jack hiábavalónak érzi már az egészet, de nem szállhat ki. Az akció balul üt ki, Jack menekülni akar, de Batman is megjelenik, aki Jackre azt hiszi, hogy bűnöző, és belelöki a veszélyes vegyianyagba (nem pedig savba, hiszen azt nem élte volna túl). Jack arca elváltozik, megőrül (teljesen érthető okokból), és így lesz belőle Joker. Igaz, Batman nem tudhatta, hogy Jack nem bűnöző, mégis ő teremtette meg Jokert. Batman tudja, hogy ő felelős Joker-ért, ezért nem öli meg soha. Annál is inkább, mivel Batman nem különbözik Joker-től, Batman (vagyis Bruce Wayne) életében is volt egy nap (a szülei halála), ami miatt olyan lett, amilyen. Ha meggondoljuk, egy hajszál választotta el Bruce-t attól, hogy ő is olyan őrült bűnöző legyen, mint Joker.



    Vendég _thing froM ANOther world (NPC/N

    2008-04-22 22:17:30

    "A Batman: Year One 1987 környékén jelent meg, szerzője az a Frank Miller volt, akit mostanára talán már be sem kell mutatni. A képregény letisztázta a karakter születését, betömködte a hézagokat, lecsiszolta és kikerekítette a történetet, Nolannek tehát remek kiindulási alapot szolgáltatott."

     

    jó hír, hogy augusztusban itthon is megjelenik a Year One, Az Első Év címmel, egyben a négy rész!!!



    Vendég _thing froM ANOther world (NPC/N

    2008-04-22 22:17:32

    proandris: crane a madárijesztő (rémholló! :)) belőle nem lesz joker.

     

    yellow jól mondta, a képregény itt elolvasható:

    http://www.kepregeny.net/kepregenyek/index...ZKENN/Batman_01




belépés jelentkezz be    

Back to top button