Hogyan juthatunk Call of Cthulhu-s anyagokhoz?

Címkék

A cikk megírásához az adta az ötletet, hogy valamennyi CoC-os ismertetőm után menetrendszerűen jött a kérdés, hogy ugyan honnan lehet ezekhez a cuccokhoz hozzájutni. A kérdés nagyon is helyénvaló; az eltelt tizenegy év óta, amióta gyűjteni kezdtem őket, én is számtalanszor feltettem magamnak. A Cthulhu ugyanis szvsz nem csupán minden idők egyik legjobb és legigényesebb kiegészítőkkel ellátott szerepjátéka, de az egyik legnehezebben hozzáférhető is. Ennek oka főként abban keresendő, hogy a Chaosium igencsak pici cég, még a legfényesebb korszakukban is csak évi négy-öt terméket adtak ki, és ezeket sem valami óriási példányszámban. Ennek köszönhetően még a viszonylag friss kiadványok is (pl. Beyond the Mountains of Madness) alig pár év alatt szinte totálisan beszerezhetetlen ritkasággá váltak, hogy a régebbi anyagokról már ne is beszéljek…

A helyzet tehát nehéz, de nem reménytelen. Az alábbiakban sorra veszek néhány számba jöhető beszerzési forrást, amelyek segítségével kielégíthetjük a túlvilági borzalmak iránti olthatatlan szomjúságunkat. Természetesen most kizárólag legális beszerzési forrásokról esik szó – bár olvastam olyanokat, hogy egyes fájlcserélő rendszereken szép számmal hozzáférhetőek Chaosiumos kiadványok, de jómagam sose próbáltam ki, így ezt nem tudom és nem is kívánom megerősíteni…

Az ember – azért mégiscsak itt élünk Magyarországon, ugyebár – először a hazai szerepjátékboltokban kezd el keresgélni. Sajnos tapasztalataim szerint nagyon elkeserítő a helyzet: mindössze egyetlen olyan boltot (Budapesten a Silverlandet) találtam, ahol régebbi Cthulhus anyagokat lehet kapni (persze ez nem jelenti azt, hogy más boltban biztosan nincs…), de itt is csak elég csekély számban. Öröm az ürömben, hogy a polcon ott sorakoznak viszont a régi Chaosiumos novellásgyűjtemények (Hastur Cycle, Shub-Niggurath Cycle, Azatoth Cycle stb.), amikre az ínyenceknek érdemes lecsapni, nem csupán azért, mert kiváló minőségűek, hanem azért is, mert ezek már Amerikában rég elfogytak és óriási hiánycikknek számítanak. Elvileg lehetséges megrendelni olyan kiegeket is, amik nincsenek raktáron, de ezt nem ajánlom, mert legjobb esetben is csak több hónapos várakozás után fog megérkezni – ha egyáltalán… (A H.P.LOVECRAFT’S KINGSPORT-ot nem kevesebb, mint másfél év után kaptam kézhez. Ez volt az a pillanat, amikor végleg letettem erről a „rendeléses” megoldásról.)

Tehát a hazai boltokat kipipáltuk, megnéztük a kínálatot. Hogyan tovább?

Bármennyire is idegenkedünk a gondolattól, a továbblépéshez meg kell barátkoznunk az internetes vásárlás inézményével. Ez szerencsére nem olyan iszonyatos, mint elsőre tűnik; csupán szükségünk lesz egy elektronikus bankszámlára és a hozzá tartozó virtuális bankkártyára („webcard”). Mivel apa/anya/barátnő/feleség valószínűleg nem fog neki örülni, ha a családi számlát használjuk ezekre a célokra, ezért célszerű lehet nyitni egy külön számlát, amire mindig csak annyit pakolunk, amenyi a következő vásárláshoz kell. Az internetes rendelésnél aztán csak meg kell adni a szükséges adatokat, leemelik az ellenértéket a számlákról, és már indul is a csomag… De melyik internetes forráshoz lehet fordulni?

Az ember először óhatatlanul a Chaosium honlapját nézi meg (www.chaosium.com). Innen azonban senkinek nem javasolom, hogy rendeljen; egyrészt azért, mert elég szegényes a kínálat, másrészt – és ez a rosszabb – azért, mert valami hihetetlenül, irtózatosan, irreálisan magas a postaköltség (kb. 50.000,-Ft.)!!! Komolyan, már-már olyan érzésem lett, mintha a Chaosium direkt nem akarna külföldre szállítani, csak ahelyett, hogy ezt egyenesen megmondanák, inkább valami kerülő úton hozzák az emberek tudomására… Azért vannak itt ingyenes anyagok is, pl. egy rakás kalandmodul egy bizonyos Michael C. LaBrossiere tollából. Egyet-kettőt olvastam közülük, hát nem túl kiemelkedőek, de talán csak nekem volt velük pechem és pont a legrosszabbakkat választottam ki.

Vannak szerencsére más internetes szolgáltatók is. Ezt a hármat mind próbáltam, mindenhonnan megbízhatóan, rendben megérkezett a csomag: www.nobleknight.com (talán ez a legjobb a három körül, az üzemeltető megbízható és barátságos, a cucc villámsebesen megjött); www.legendgames.co.uk (ez angol), www.titangames.com (szintén elég széles a kínálat).

Nem próbáltam ugyan, de érdekesnek tűnik a www.drivethrurpg.com , ahol virtuális könyv formájábn tölthetünk le eredeti szerepjátékos kiadványokat, természetesen pénzért. Van itt pár Call of Cthulhu-kiadvány (pl. a kiváló és igen ritka Cthulhu by Gaslight), de érdemes felhívni a figyelmet a 335 darabos (!!!) White Wolf szekcióra is, ahol a Vampire-től a Mage-ig minden alapkönyvet és kiegészítőt megtalálunk. Nincs postaköltség, nincs várakozási idő, pár perc után már olvashatunk is. Azért először érdemes valamelyik ingyenes könyvvel próbát tenni, mert olvastam negatív hozzászólásokat arról, hogy nem mindenkinek a gépén működik jól ez a rendszer…

Az igazi nagy ritkaságokat a www.ebay.com – on keresztül tudjuk megszerezni. Ez gyakorlatilag egy internetes árverési csarnok, ebből adódóan elég macerás a procedúra. Először is ugye nekünk kell megnyerni a licitálást; aztán fel kell vennünk a kapcsolatot az eladóval, egyeztetni a fizetési módot és postaköltséget; ki kell pengetni a nem csekély összeget (természetesen minden eladó elvárja, hogy előre fizess); utána pedig bízni kell benne, hogy nem vertek át, és hamarosan megérkezik a várva várt csomagocska. Mindez nem hangzik túl bíztatóan, igaz? És hogy megéri-e? Nos, az eBay az a hely, ahol MINDEN hozáférhető – itt sikerült megcsípnem az ultraritka Spawn of Azatoth boxed set, Miskatonic Univerity Graduate Kit és Alone Against the Wendigo egy-egy példányát. A legelszántabb gyűjtők utolsó menedéke – itt még érintetlen Horror on the Orient Express-el vagy Antarctic Expedition Pack-el is összefuthat az ember…

Akiknek nagyon lapos a pénztárcája, azok se búsuljanak, van néhány igazán kiváló ingyenes hely az interneten. A www.yog-sothoth.com a legkirályabb mind közül: döbenetes mennyiségű háttérinformáció, letölthető zenék/hangok/modulok/cikkek/kiegészítők/történetek stb. Akik igazi keménymagos Lovecraft-rajongók, azoknak a legnagyobb élményt a fórum fogja nyújtani: itt igazi profi szintű társalgások mennek nem csupán arról, hogy milyen változtatásokkal érdemes lemesélni a Mountains-t vagy milyen a jó CoC szerepjáték, de arról is, hogy a Mélységlakók vajon valóban szolgfajnak tekinthetők-e, és hogy miképpen lehet az Ősi Isteneket (Elder Gods) beilleszteni a Mítoszba anélkül, hogy ezzel elrontanánk a vésztjósló hangulatot. Aki elkezdi olvasni estefele a fórumokat, az joggal számíthat rá, hogy olvasás közben egyszer csak rejtélyes módon felkel a Nap… :)

Nem ennyire komoly, de feledhetetlen élményt nyújt az Unspeakable Vault of Doom ( www.macguff.fr/goomi/unspeakable/home.html ), ami színes kis képregények formájában mutatja be a Cthulhu Mítosz szereplőinek ügyes-bajos mindennapjait. Vigyázat, a képregények túlzott tanulmányozása nagyban túlterhelheti a rekeszizmokat!

Hát, így hirtelen ennyi jutott eszembe a témáról. Bízom benne, hogy tudtam némi segítséget nyújtani azoknak, akik kulturált módon szeretnék 0-ra apasztani az ÉPE-pontjaik számát…

Utolsó hozzászólások   [Ugrás a fórumhoz]

    Vendég Gambit

    2004-09-16 21:05:38

    Kösz a tippeket, amúgy tapasztalatom szerint egy-két pesti antikváriumban is lehet kincsekre bukkanni ezen a téren.



    ElfQT

    2004-09-17 12:04:14

    Hát, úgytűnik, hogy a legsimább ügy megszerezni a sok CoCos cuccost, ha férfiak vagyunk: megvárjuk Bolch-ot egy kies sikátorban és meglépünk a cuccával, ha nők vagyunk: elcsábítjuk és vagy meglépünk a cuccával, vagy hozzámegyünk :)



    Bolch

    2004-09-17 12:50:34

    Sajnos már pár éve nős vagyok, úgyhogy a 2/b. megoldás már nem alkalmazható. :)



    Bakou-1

    2004-09-17 20:02:37

    Köszi az infókat! Mindig tudtam,h a Silverland olykor igen nagy kincsesbánya:)



    Kecske

    2004-09-18 14:14:40

    Annyit még hozzáfűznék, hogy istentelen sok anyag fellelhető pdf formában a filecserélőkön.

     

    A DC például már többször szerzett nekem jókora pozitív meglepiket.




belépés jelentkezz be    

Back to top button