A Lorenz

Címkék

A Lorenz gép ott állt a forgácsolóműhely sarkában, egy éppoly ütött-kopott vésőgép és kúpfogazó-gép között. Talán már ősidők óta, mióta a technikum megalakult. Oldalán ugyanis a következő felirat díszelgett: „Huba és tsai. Vasöntöde és Gépgyár 1937”. Idén lesz hatvanéves. Akárcsak Boxer, ez a behemót, förtelmes szájú szakoktató, akinek tanári asztala a Lorenz és a síkköszörű gép között helyezkedett el.
Maga Boxer ritkán tartózkodott a helyén. Így Peti különösen magányosnak érezte magát, mert a szomszédos vésőgépen soha nem dolgoztak. Irigykedve nézett jobbra, ahol osztálytársai párosával ügyködtek az önálló feladatokat is igénylő marógépek és gyalugépek körül. De ez a Lorenz típusú fogazó gép, ennek még egy ember is sok! Petinek nem volt más dolga, mint állni a gép mellett, időnként az alsó tálcáról egy pumpával felszívni és a tartályba visszaönteni a lecsurgott kenőolajat. Jobban mondva hűtőolajat, ami egy kis tömlőből folyamatosan ömlött a lassan körbe forgó munkadarabra és a fáradhatatlanul le s föl zakatoló fellow-késre. Aztán ha lejárt a fogás és a kés már csak a levegőt szabdalta, szólnia kellett Boxernek, aki méltóságteljesen új fogást vett.

Szóval ennyiből állott Peti munkája: állni, lesni, szólni. Meg kell vallani, nem valami épületes, nem éppen leendő technikushoz méltó tevékenység. És Peti, ha nem lett volna éppen ő, unatkozott volna. Ő azonban ezekben az üres órákban is mindig lefoglalta valamivel a képzeletét. Ha mással nem, hát dühöngött magában.
– Tessék! Néhány hónap múlva érettségizem, felelős munkát fogok ellátni, talán éppen egy ilyen fogazó gépen dolgozó munkás lesz a beosztottam, ha ugyan vannak még a termelésben hatvan éves gépek, és akkor ez az őrült Boxi még bekapcsolni sem engedi a gépet! Pedig az életben egymagamnak egyszerre kellene kezelnem a vésőgépet, a Lorenzt, és még a kúpfogazót is. És meg is lehetne csinálni, igen, azt hiszem, elbírnék velük. De hát ez az őrült Boxi! Meglátszik rajta, hogy nem tanár, csak szakoktató, gőze sincs a pedagógiához, hiába tud itt a műhelyben minden gépet kezelni, még a szikraesztergát is… – és így tovább, szidva az egész szakközépiskolai oktatási rendszert és még feljebb is.

Máskor elmerengve nézte, hogyan gyürkőzik neki a kés minden egyes alkalommal az anyagnak. Lehasít egy kis darabot belőle és már iszkol is visszafelé, hogy a következő pillanatban egy milliméterrel odébb megint lecsapjon és megint és megint. A leválasztott forgácsdarabkák pedig az olaj hatalmába kerülve, mint megannyi tehetetlen kis indián kenu a Niagara vízesésben, úgy vergődnek a felső tálcából az alsóba hömpölygő, lezúduló olajban. Néha kiválasztott egy-egy szimpatikusabb forgácsot. Azon utazott Vadölő és Csingacsguk, az őket üldöző sok kisebb forgács – irokéz kenu – elől menekülve. És Vadölőék kenuja mindig felszínen maradt a zuhatag után is. Csingacsguk fáradtan törölte meg izzadt homlokát, a süllyedő irokéz kenukat figyelve, miközben ők maguk kikötöttek a biztonságot nyújtó szárazföldön-forgácshalmon.
És eközben odafönt, a kés munkája nyomán mind jobban kezd kialakulni maga a munka célja, értelme, a tehetetlen duzzogás és gyermeteg álmodozások ellenére is testet öltő, gyönyörű evolvensekkel határolt fogaskerék. Még négy fog, már csak három, már csak kettő, mindjárt kész és kész. Ki lehet kapcsolni, leszedni a tüskéről és beszerelni. Talán egy autóba, vagy egy ugyanilyen gépbe, hogy ott dolgozzon, ellássa feladatát. Csak pontosan és szépen, ahogy a csillag megy az égen.
Most is épp végére ért a kés, megkezdte második, Petit leginkább bosszantó céltalan körét. Hol van ilyenkor Boxer? Ki kéne cserélni a munkadarabot! Ha most történetesen Boxer fél óráig nem kerül elő, akkor a szerszám fél óráig teljesen jóhiszeműen, bambán csak a levegőt vagdossa, mintha mi sem történt volna. És ez a legrosszabb, ami Petivel a műhelygyakorlatok során megtörtént. Mikor már lejárt a fogás, és ő alig várta, hogy Boxernek jelenthesse, lehet váltani. És miközben a kés rendületlenül döfködi a körbe-körbe forgó levegőt, értékes pillanatok, percek, órák vesznek kárba. Peti belegondolt, szinte belelovallta magát, vajon most ezekben a percekben itt az országban, a világban hány értékes munkaóra megy veszendőbe a nagyokosok értelmetlen parancsai miatt?

Ilyenkor mindig azt gondolta, fogja, kikapcsolja a gépet, új munkadarabot tesz fel, új fogást vesz és beindítja. Mit vár ő holmi Boxerekre! Észre sem fogja venni. Vagy ha mégis, csak megdicséri, és megengedi, hogy ezentúl önállóan dolgozzon a gépen. Aztán mire e gyenge elhatározást tett követné, a szakoktató behemót teste felbukkan valamelyik kanyarban és ő szomorúan odaballag hozzá: „Tanár úr kérem, lejárt a fogás, lehet váltani.”
De Boxer nem jön. Már lassan a harmadik kört kezdi el a gép ugyanazzal a munkadarabbal. „Hol a tetűbe bujkálhat, ha egyszer hozzánk van beosztva, miért csavarog el mindig?”
Peti keze a kapcsolón, hideg, mint egy jégverem és mégis izzad, mint egy szivacs. Boxer sehol. Érzi, tudja, hogy nem szabad, de a keze azt súgja: „igenis szabad, jogosan cselekszel!”. Nem meri, de a keze igen, lenyomja a gombot.
A zúgás abbamarad, az olaj elapad. A kés tehetetlenségénél fogva még ugrik egyet, majd mint aki hirtelen rájött ostobaságára, méltóságteljesen megáll. Peti úgy érzi, az egész műhelyben síri csend támad és mindenki őt figyeli. Félve körülnéz, de a többiek rá se hederítenek, gépeik ugyanúgy zakatolnak tovább.
Most gyorsan cselekedni! Egy perc, vagy másfél alatt kész lesz, csak semmi pánik. „Jaj, istenem, csak addig ne jöjjön Boxer!” Tudja mi a teendő, ezerszer látta már, bár még nem csinálta. Nem történhet hiba, csak gyorsan kell cselekedni. Lecsavarja a szorító csavart, leemeli a tüskéről a kész, akcióképes fogaskereket (bár lehet, hogy előbb még meg kell edzeni). Kiemeli a ládából a következő félkész gyűrűt, ráhelyezi a tüskére és jó erősen meghúzza a rögzítő csavart. „Eddig oké, most jön a nehezebb, a fogásvétel.” Kinyitja a fogásvételi szekrényt, a kurbli alakú kulcsot ráhelyezi az elfordító csapra. Most pedig óvatosan, csak a nóniuszt figyelve, tizedmilliméterenként, gyengéden ütögetve kell csavarni a kart, mindig olyankor, amikor a kés üres járatban felfelé tart. Jaj, előbb még bekapcsolni a gépet!

Felzúg a motor, a kés feléled, az olaj is szivárogni kezd. Három milliméter, az annyi mint harminc darab tizedmilliméter, hatvan darab gyengéd ütés. Egy tized, kettő, fél milliméter, szeme káprázik, úgy figyel, nehézkesen próbál egy ritmusban tekerni a kés ingázásával. Ha történetesen akkor tekerné, amikor a kés lefelé tart, fogásban van, előfordulhat, hogy az nem bírja el a hirtelen plusz megterhelést. Ilyenkor a gép azonnal leáll, mert a súrlódó tárcsás tengelykapcsoló így van beállítva. De szerencsétlenebb esetben kicsorbulhat a kés, kis darabok lepattanhatnak belőle.
Egy milliméter, egy egész kettő, másfél. És ekkor feltűnik Boxer alakja az esztergapadok övezte folyosó végén. Jön, jön Boxer! Petinek pihennie kell. Boxer jön, de szerencsére nem messze, úgy hat-hét métere Petitől és a Lorenztól, leáll egy másik szakoktatóval beszélgetni. Egy egész nyolc tized milliméter, kettő, Peti felpillant, Boxer még mindig trécsel, hevesen hadonászik a kezével, már amennyire a radiálfúró takarásából látszik.
Kettő egész egy tized milliméter, kettő egész kettő, kettő egész három, Peti megint Boxer felé pillant és a gép leáll. Bosszúsan mered a nóniuszra. Négy tized egy fogásra, mi tagadás, sok. De nem tragédia, Boxerrel is előfordult már, szerencsére a szerszám nem sérült meg. Boxer még mindig beszélget. Csak semmi pánik, ilyenkor a teendő visszatekerni a fogást, odamenni a lendkerékhez, megfogni, kicsit visszatekerni, átlendíteni a holtponton, még a motort sem kell kikapcsolni.
Peti odalép a kb. hetven centi átmérőjű lendkerékhez. Megfogja, átöleli, közben Boxer megindul. Peti próbálja csavarni a lendkereket, de a sima, fémes felületen olajos keze megcsúszik, egyensúlyát veszti, testével nekidől a lendkeréknek, mely végre megindul. Peti jobb keze csúszik, viszi a lendkerék, csavarja, nyomja befelé, vastag fémteste és a géptest közötti keskeny résbe, iszonyú fájdalom, a csont reped, Boxer rohan, majd feldönti a vésőgépet. Végre a kar, az agyonnyomott, olajos, véres kar kijut a kerék forgásszögéből, miközben Peti a földre rogy és fejét beveri a gép oldalába, félig öntudatlan ájulás előtti pillanatban a lendkerék szelíden, simán súrolja holtfehér arcát. Mielőtt elvesztené az eszméletét, még hallja Boxer mérges, de aggódással teli ordítozó hangját.
– Mit műveltél, te vadszamár! Nem megmondtam, hogy ne babráld egyedül a gépet, te őrült! Kötszert! Orvost! Ez vérzik, elájult!…

Utolsó hozzászólások   [Ugrás a fórumhoz]

    sen

    2004-08-31 10:09:19

    Mármint a hozzászólásokat.



    Vendég Demolian

    2004-09-09 16:29:17

    Hm-hm.

    Egeszen kulturaltan civakodtok. Amellett, hogy a Beka fele team velemenye fele hajlok, meg kell hogy jegyezzem, hogy azert lehetnetek megertobbek is kicsit. Ha en bekuldenem egy novellamat, akkor en is tukon ulve varnam, hogy mit gondolnak rola. Ahhoz meg, hogy egy kemeny (nem durva, de profin megfogalmazott es oszinte) kritikat konstruktivan megemesszen az ember, ahhoz azert kell onbecsules... meg rutin. Szoval... nem gondolom, hogy Szatir idonkenti kimagyarazasai oly nagyon elitelendoek. Aki mar tizszer publikalt, az megszokta az eszrevetelezest, de akinek ez az elso, attol ertheto, hogy vedi magat.

    Ti is azt tennetek, en is azt tennem.



    Vendég szatib

    2004-09-11 00:29:12

    A Lorenz_2

     

     

    - Miért éppen a műhelybe? – Pétert váratlanul érte a kérdés, nem is igazán tudott rá mit válaszolni. Tényleg, miért is? Nem volt elég neki az utóbbi néhány év bajlódása a melósokkal? Hisz többek között éppen ezért jött el a gyárból, hagyta magát idecsábítani volt iskolájába.

     

    A diri őszinte lelkesedéssel fogadta. Elébe sietett, szinte atyaian átölelte, megropogtatta a csontjait, belekapott a fájós kezébe is, megforgatta, körberajongta.

    - Hadd lássalak Peti fiam, nahát, megemberesedtél! Örülök, hogy itt vagy, mindig is a legjobb diákjaim közül választottam a tanáraimat. Most, hogy többen is nyugdíjba készülnek, szabadon választhatsz magadnak tantárgyakat. Szakrajz, szerszámgépek, forgácsolástechnológia, képlékenyalakítás, anyagismeret, esetleg üzemgazdaságtan, amelyiket csak akarod.

    - Igazgató úr, nem lehetne inkább a műhelybe kerülni, szakoktatónak?

    A diri álla leesett a csodálkozástól, hogy ő még ilyet nem pipált. Hogy amilyen kiválóan tanult, ugyanolyan jó mérnök lett belőle, most mégis technikusi beosztást akar! Hisz egy szakoktatónak nem is kell sem mérnöki, sem tanári diploma. De Péter addig erősködött, hogy „miért, tán jól képzett szakoktatóra, nincs szükség?”, hogy a diri a végén kezdett megenyhülni. Valóban, a Dobozi Jóska is most megy nyugdíjba, „Régi bútordarab a forgácsolóban, tudod a Boxer, így hívtátok, nem? A maiak is így hívják, meg a tanár kollegák is”.

    - Dobozi tanár úr nyugdíjba megy?

    - Már rég nyugdíjas, persze azóta is bejár órát tartani, de lassan tényleg elmegy, végleg nyugalomba vonul. Gyere, átkísérlek a műhelybe, nézzél szét kicsit, mielőtt végleg döntenénk. Sok minden megváltozott, mióta nem láttad!

     

    Átballagtak a függőfolyosón, régen ez sem volt még. Péter megilletődve lépett be a tanműhelybe. Pórusai elérzékenyülve fogadták be az ismerős illatokat, zajokat. A gépekből és a döngölt padlóról áradó olajszag, gépzakatolás nem sokban különbözött a gyárban megszokottól, de mégis egészen más volt. Jellegzetesen „szakközepes bukéja”, Péterben különös nosztalgiát ébresztett. Az itt eltöltött svájcisapkás évek, napok órák gyötrelmei, sikerei szinte egyszerre rohanták meg az emlékezetét. Egy állatidomár, jobban mondva egy állatgondozó elégedettségével tekintett kedves jószágaira, a gépekre. Ismerték egymást. Néhány kivétellel. Volt ugyanis egy-két új szerzemény is, számjegyvezérlésű esztergák, a diri büszkén mutogatott feléjük. Péter figyelmét azonban hirtelen egy egészen másféle masina kötötte le, csodálkozva fedezte fel az egyik sarokban a vén kúpfogazót. „A Lorenz! Hát még mindig itt van?” Igen, a Lorenz! Péterbe belehasított a felismerés. Már biztosan tudta a választ, miért akar éppen szakoktató lenni. Hát persze, a Lorenz! Hogyan is felejthetné azt a sok évvel ezelőtti, sorfordító napot …

     

    A Lorenz ott állt a forgácsolóműhely sarkában, egy éppoly ütött-kopott vésőgép és kúpfogazó-gép között. Talán már ősidők óta, mióta a technikum megalakult. Oldalán ugyanis a következő felirat díszelgett: „Huba és tsai. Vasöntöde és Gépgyár 1927”. Idén lesz hatvanéves. Akárcsak Boxer, ez a behemót, förtelmes szájú szakoktató, akinek tanári asztala a Lorenz és a síkköszörű gép között helyezkedett el.

     

    ... Innentől marad az eredeti változat, megspékelve Sparrow nóniuszos javaslatával, majd következik a befejezés...

     

    Végre a kar, az agyonnyomott, olajos, véres kar kijut a kerék forgásszögéből, miközben Peti a földre rogyik és fejét beveri a gép oldalába, félig öntudatlan ájulás előtti pillanatban a lendkerék szelíden, simán súrolja holtfehér arcát. Mielőtt elvesztené az eszméletét, még hallja Boxer mérges, de aggódással teli ordítozó hangját.

    - Mit műveltél te vadszamár! Nem megmondtam, hogy ne babráld egyedül a gépet, te őrült! ...

     

    Szinte most is érezte azt a nyilalló fájdalmat, és a háta mögül mintha újra Boxer dörgedelmes hangját hallotta volna, ám ezúttal kissé megkopott, rekedtesebb változatban. De ez már nem az emlékezet játéka volt, hanem a valóság. Háta mögül egy ismerős hang a nevén szólította és valaki nagyot csapott a vállára. Akkorát hogy fájós karja enyhén belesajdult. Hátraperdült, és szembetalálkozott megöregedett szakoktatója vigyorgó-vicsorgó, a viszontlátás örömétől sugárzó ábrázatával.

    - Hát mit keresel itt te vadszamár! Nem megmondtam, hogy be ne tedd ide többé a lábad, te őrült!



    Vendég szatib

    2004-09-15 15:38:33

    Még egy apró javítás nahát, az mindig akad :)

     

    "Szinte most is érezte azt a nyilalló fájdalmat, és a <b>háta mögül</b> mintha újra Boxer dörgedelmes hangját hallotta volna, ám ezúttal kissé megkopott, rekedtesebb változatban. De ez már nem az emlékezet játéka volt, hanem a valóság. <i>Háta mögül</i> egy ismerős hang a nevén szólította és valaki nagyot csapott a vállára."

     

    Helyette:

     

    "Szinte most is érezte azt a nyilalló fájdalmat, és <b>távolról</b> mintha újra Boxer dörgedelmes hangját hallotta volna, ám ezúttal kissé megkopott, rekedtesebb változatban. De ez már nem az emlékezet játéka volt, hanem a valóság. <i>Háta mögül</i> egy ismerős hang a nevén szólította és valaki nagyot csapott a vállára."



    Vendég szatib

    2004-09-15 15:41:49

    Bocs, a rosseb ezekbe a html kódokba!

     

    "Szinte most is érezte azt a nyilalló fájdalmat, és a háta mögül mintha újra Boxer dörgedelmes hangját hallotta volna, ám ezúttal kissé megkopott, rekedtesebb változatban. De ez már nem az emlékezet játéka volt, hanem a valóság. Háta mögül egy ismerős hang a nevén szólította és valaki nagyot csapott a vállára."

     

    Helyette:

     

    "Szinte most is érezte azt a nyilalló fájdalmat, és távolról mintha újra Boxer dörgedelmes hangját hallotta volna, ám ezúttal kissé megkopott, rekedtesebb változatban. De ez már nem az emlékezet játéka volt, hanem a valóság. Háta mögül egy ismerős hang a nevén szólította és valaki nagyot csapott a vállára."




belépés jelentkezz be    

Back to top button