Kellemes Húsvéti Ünnepeket!

Címkék

Kellemes Húsvéti Ünnepeket kíván az RPG.HU valamennyi olvasójának a szerkesztõség.


És hogy valami különlegesség is legyen a jókívánság mellett:

„A húsvét csillagászati érdekességéről

A húsvét, a kereszténység egyik szent ünnepe, úgynevezett „mozgó ünnep”. Miért van az, hogy a húsvét minden évben más és más időpontra esik? Azért mozog a húsvét ünnepének időpontja, mert húsvét vasárnapja a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni első vasárnap… A tavaszi napéjegyenlőség jelenleg március 21-én következik be, ehhez kell tehát igazítani a húsvét időpontjának megállapítását.

A manapság általunk is használt Gergely-naptár számos (itt most nem részletezett egyéb) hibája között mellesleg éppen ez a „mozgóünnep” mivolta is ott található… A március 21-ei napéjegyenlőség időpontja eshet olyan szombati napra, amikor éppen holdtölte van. Ilyen évben a húsvét március 22-re esik, tehát ez a legkorábbi nap, amikor elkezdődhet a húsvét… (A csillagászati tavasz kezdetétől a legtávolabbi időpontra eső húsvét vasárnap pedig április 25-e lehet. 2000-ben éppen a legtávolabbi időpont közelében lesz, vagyis április 23-án.) A közeljövőben a szélsőértékhez legközelebb pedig 2008. március 23-án lesz a húsvét vasárnapja. (Érdekességként nézzük idén és az elkövetkező pár évben a Húsvétvasárnapok időpontját: 2003. április 20., 2004. április 11., 2005. március 27.)

Mint tudjuk Jézus Krisztus halála a zsidó húsvét előestjére esett. Máté evangéliumában (27. 45-46) ezt olvashatjuk: „Hat órától kezdve pedig sötét lőn az egész földön, kilenc óráig. Kilenc óra körül pedig nagy fennszóval kiáltja Jézus (…) Én Istenem! Miért hagytál el engemet?” Az idézett rész azt sugallhatja, hogy Jézus felkiáltásakor, illetve halálakor talán napfogyatkozás lehetett, hisz az sötétségbe burkolja a környéket… Csakhogy a zsidó húsvétot a holdhónap közepén, tehát holdtölte idején tartották! Köztudomású viszont, hogy teleholdkor kizárólag holdfogyatkozás következhet be és nem napfogyatkozás! Minden bizonnyal egy nem túl korábban lezajlott napfogyatkozás emléke keveredett össze az evangélium szerzőjének emlékezetében, ami megelőzte Jézus Krisztus keresztre feszítésének tényleges időpontját. A csillagászati kronológia titkait kutatva (sok más szakterület által valószínűsíthető adattal összevetve az időpontot) úgy gondoljuk, hogy Jézus halálának valószínűsíthető időpontja – a mai időszámításunkat és a Gergely-naptárat használva -, talán 30. április 7-én lehetett…

Szoboszlai Endre”

Utolsó hozzászólások   [Ugrás a fórumhoz]

    Fulgore

    2008-03-24 10:40:58

    Sziasztok! Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok mindenkinek! :)



    Gulandro

    2008-03-24 11:09:48

    Kellemes húsvéti ünnepeket!



    Orastes

    2008-03-24 13:47:00

    Köszi, és viszont!



    Teliadan

    2008-03-24 16:22:47

    Mindenkinek boldog nyulat!

    Bár ahogy az időn látom inkább karácsonyt kéne kívánni! :)




belépés jelentkezz be    

Back to top button