Átjáró magazin: első évfolyam, első szám

Címkék

Felemás érzés ismerősök kiadványáról leírni pár &#8220remekbe szabott&#8221 gondolatot. Amikor aztán eljutok a felismerésig, mely szerint elég, ha csupán a fésületlen véleményemet adom közre, már sokkal könnyebben táncolnak ujjaim a billentyűzeten.
Jóideje keringenek kósza hírek és szerkesztőségi magyarázatok az új magazinról, amely alcíme szerint egyszerre kíván foglalkozni a sci-fi és fantasy műfajával. Jómagam egymástól élesen eltérő véleményeket hallottam róla, s mivel ezek alapján nem tudtam dönteni, már csak idő kérdése volt, mikor veszem kézbe az újságot. Most pedig következzék az általam tapasztaltak ismertetése.

Kezdésként Szélesi Sándor főszerkesztő röviden ismerteti a magazin létrejöttének előzményeit, valamint kapunk egy hozzávetőleges magyarázatot a cím (Átjáró) jelentéséről.
Ezután következik Kim Stanley Robinson novellája (róla annyit illik tudni, hogy ő a Mars ciklus írója), aki ismét a vörös bolygóra visz bennünket. A tét még mindig a függetlenség kivívása, amit a lázadók egy forradalommal remélnek elérni. Tömegek nélkül azonban nem lehet effélét elindítani, ezért legfontosabb feladatuknak a marsi dolgozók felrázását tekintik. És lőn. Remek választás volt ezzel indítani a magazint.
Harry Harrison neve ugyancsak jól ismert a Galaktikát és a Kozmosz könyveket olvasók körében. A vele készült interjú és az előtte elhelyezett robottörténet érzésem szerint oldottá teszi a hangulatot, némi közvetlenséget csempészve az oldalakra.
A főszerkesztő írása (ez igazán megjelenhetett volna a saját neve alatt) szerintem kissé nehezen indult, de aztán egy egészen kellemes sci-fi kerekedett ki belőle.

Morális problémákat feszeget a &#8220Holtak&#8221 című novella. Mi lesz velünk, egyszerű halandókkal, ha a nem is olyan távoli jövőben szeretett halottaink dolgoznak majd munkahelyeinken &#8211 fáradhatatlanul és tévedhetetlenül? Mennyire változtatja meg az emberi kapcsolatokat, ha lehetőség nyílik a tökéletes partner megvásárlására &#8211 aki sosem fog visszabeszélni, és meglehetősen korlátozottak az igényei? Hát nem túl bizalomgerjesztő Swanwick jövőképe, az már biztos.
Az ezután következő két humoros írás bárhogy is szégyellem, de nem tudott megfogni.
A könyvismertetőkről nem mondanék semmit, olyan akasztják a hóhért hangulata lenne a dolognak. De jelenlétüket szükségesnek tartom, kellenek ide.
Na most van vége az első félidőnek. A sci-fi csapat élvezetes játékkal igyekezett megfogni az olvasót &#8211 sikerrel.

A folytatásban a fantasy válogatott lép pályára, de sajna róluk már kevesebb jót tudok mondani. A Csigás-Juhász szerzőpáros egyszerre kacérkodik az időutazással és a bibliai apokalipszissel, ám koktéljuk valamiért nem hat üdítően.
Jobban élveztem a következő írást és annak kelta hangulatát. Miként válik egy saját képességeit megtagadni akaró kislány, egy találkozás és számos viszontagság eredményeként a varázserejét tudatosan használó nővé? Kellemes.
A &#8220Mélyállomás&#8221 című regénye és fantasy trilógiája óta kedvencem C. J. Cherryh. Mostani novellája azonban szégyenszemre elment mellettem. Még azt sem tudtam eldönteni igazán, mi is akart ez lenni tulajdonképpen: fantasy, misztikus vagy egyszerűen csak kuszaság.
Szerencsére Szabó Péter &#8220Tündértánc&#8221 írása javított a hangulatomon, hiszen egészen jól sikerült, bár ezt sem mondanám teljes szívvel fantasynak (legalább ennyire illik rá a misztikus és a horror jelző is).

Levezetéskén pár filmes cikket olvastam: Harry Potter és a Star Trek sorozat egyaránt szerepelt közöttük.

Végezetül: Jó kis sci-fi írások kerültek be az első számba, az ily módon magasra tett lécet érzésem szerint nem sikerült átvinni a fantasy novellákkal.L
Nagyon jó ötletnek tartom a szerzőket bemutató rövid bevezetőket, valamint a szabad helyeket kihasználó híreket. Ezekből talán többet is &#8220bezsúfoltam&#8221 volna. A könyvismertetőknél értékelni lehetne a fordítást is, valamint tájékoztató jelleggel felsoroltam volna mindazon regényeket, amelyekről nem olvasható részletesebb ismertető/kritika, de az adott időszakban jelentek meg.
A filmes írásokkal kapcsolatban nincs mit mondani, ezekből is lehetne több, kiegészítve az aktuális mozi-dvd-videó kínálattal.

Egyértelműen szükség van egy ilyen magazinra, dicséret a kezdeményezésért, csak így tovább a következő számokban (és több jó fantasyt).
A scifi.hu-n megjelent ismertetőm reklámozásáért (harmadik borítóoldal, bal felső negyed, második sor) pedig további pontokat kap a szerkesztőség.J

Legyen tied az első hozzászólás!


belépés jelentkezz be    

Back to top button