Ateizmus a fantasy világokban

Címkék

Meglehetősen furcsa azt mondani, hogy léteztek ateisták a mágia időszakában. Mostani ésszel talán fel sem foghatnánk…
Pedig léteztek.

Kiindulópont: a vallások
A régi görög vallások nem olyanok voltak, mint most. A vallások nem azért alakultak ki, hogy reményt fakasszanak, hanem azért, hogy a mindennapi hálánkat valakinek lerójjuk.
A görög vallások szerepe nem a prófétizmus volt, hanem a szertartások levezetésének szerepe. Ha egy gyermek született, akkor hálát adtak Zeusznak, vagy Démétérnek, hogy megkapták ezt a lehetőséget. Ha nagyon jó volt a fogás, akkor Prométeusznak hálálkodtak, és így tovább…
Aztán a vallások alapja már nem a hálálkodáson alapultak, hanem az alázkodáson. Annyira megszokták, hogy hálát adnak az isteneknek, hogy úgy hitték, ha előre ajándékot adnak nekik, akkor szerencsét hoznak nekik. Később ezt az ajándékot hívták áldozatnak, de ebbe már ne menjünk bele.

Már ekkor belegondol az ember, hogy miért tesz ilyet a szerencsében bizakodó? Vajon tényleg úgy gondolják, hogy az istenek a kismillió hívők közül pont rájuk fog tekinteni, ha ajándékot adnak nekik?
Holott az istenek azt mondják: segíts magadon, isten is megsegít. Vajon azzal segíti őket az istenük, ha az utolsó falatukat is nekik adják, vagy akkor segít, ha azt megéve megerősödnek, és tesznek életükért.
Talán ezek a gondolatok teszik az embert ateistává.

Mi az az ateizmus?
Nem kívánom tudományosan megmagyarázni, mert ahhoz nem értek. Az ateizmus a teizmus ellentéteként lehetne felfogni, és a teizmus mint tudjuk a teológia szóból származik. Ha így fogjuk fel, akkor azt jelentheti, a hit megtagadása.
Ha többistenhitről beszélünk, akkor az ateista azt jelenti, hogy egyetlen istenben sem hisznek. Hisznek egyáltalán valamiben?

Földi példát tekintve: a régi Szovjetúnióban a vallási kasztot szakasztották meg ezzel. Azonban az embereknek az isteni jelképek helyett a példaképek lettek a követendő eszmék. Szentek helyett zsarnokok…
A hit bizalmat is jelent néha. Tehát egy ateista nem bízik meg senkiben sem, nemhogy istenben.
Ha mindebből következtetéseket kellene lefolytatni, akkor rájövünk: vannak olyan kasztok, melyek tényleg nem hisznek istenben.

Kik az ateisták?
A tolvajok saját magukban bíznak. Ateisták, tehát nem bíznak meg senkiben sem. Ők annyira megkeseredtek, hogyha találkoznának egy istennel, akkor joggal kérdezhetik: miért? Miért hagytad? Persze vannak kivételek, de nagyon sok ateista található meg a tolvajok között.

A varázslók kasztja szerintem tipikusan ateisták. Ők a csodákat nem úgy tekintik, hogy rácsodálkoznak, hanem egyből azt mondják: ez csalás. Minden ilyesmi mögött az ember sejtik, nem pedig a szakrális hatalmat. (Érdekes, hogy a M.A.G.U.S. varázslói a papok mágiájára nem úgy tekintenek, hogy egy hatalom áll mögöttük, hanem tanulmányozni kivánják. Számukra érthetetlen ugyanis, hogy egy fiatal pap hogyan képes olyan erőket megmozgatni, mint egy tapasztaltabb varázsló.)
A többi kaszt között is elvétve található ateista, de talán ebbe ne bonyolódjunk bele. Ha ilyen eset történik, a Mesélőnek rá kell világítania arra, hogy ez sajnos Intelligencia-függő – vagyis még egy buta troll is fejet hajt egy varázslat előtt, és egy valamivel tapasztaltabb barbár is menekül egy puskadurranás hallatán.

Hogyan játszd el az ateistát?
Mint mondtam, az átlagosnál magasabb Intelligencia kell ahhoz, hogy az ember elkezdjen kételkedni. És aki kételkedik, az már közel áll ahhoz, hogy ateistának lehessen nevezni.
Egy ateista szótárából hiányozhat (figyelem, feltételes mód!) azok a szavak, hogy hit, sors, babona, és előtérbe kerülnek nála azok a szavak, hogy akarat, véletlen.

Az ateisták másként gondolkodnak az istenekről. Úgy gondolják, hogy az akaratlan embereknek találták ki őket – és valamelyest igazuk is lehet. Másként gondolkodnak a papokról. Úgy gondolják, hogy ők egyfajta rend szerint éltek, mestereik ezt beleégették a tudatalattijukba. A varázslatokat sem istenüktől kapták ajándékba, hanem mestereik tanították meg nekik. (M.A.G.U.S.-ban a varázslókat nem is ezek ejtik gondolkodóba, hanem az, hogyan nyerik a Manát. Egyesek úgy értekeznek, hogy az a hit, mely belülről égeti, fanatizálja őket, az tölti fel őket, és ha elveszítik hitüket istenükben, akkor természetes, hogy még varázsolni sem képesek.)

FIGYELMEZTETÉS!
Ahogyan cikkeim végén szoktam emlegetni: ez szerepjáték. Ha nem vagy képes arra, hogy ateista karaktert játsz, akkor ne vállald. Csak neked lesz rosszabb.
Nem kell feltétlenül úgy hinni, hogy aki ateistát játszik, vagy pogány isten híve lesz, akkor egyből olyan is lesz a személyisége a valóságban. Ez – ismétlem – csak szerep, és ne keverjétek a valóságot a képzelettel.

Utolsó hozzászólások   [Ugrás a fórumhoz]

    Vendég Anonymous

    2001-12-16 00:36:39

    Úgy vélem, van itt még egy tévedés. Egy fantasy világban, ahol az istenek a földön járnak, se hívők, se ateisták nincsenek e szavak valódi értelmében. Egyszerűen mindenki tudja, és ez megöli a hitet akár az istenek létében, akár a nemlétében.



    Lepus

    2001-12-16 18:27:22

    Huszonkettő-hetvenegyeske:

    Ha Jahvéről beszélünk, akkor Isten tényleg nagy I-vel írandó, egyébként meg nem. Amúgy nem logikátlan Yneven az ateizmus, mivel az pont az én bejegyzésemben említett második kategóriába tartozó világ, azaz az istenek léte csak közvetetten csapódik le a világban - papok varázshatalma, időnkénti látomások, stb. Ily módon van alap feltételezni, hogy vagy nem is léteznek istenek, és mindez a hatalom emberi eredetű, vagy hogy az isteneket nem igazán érdekli a világ. Ha valaki az istenekre mint mágikus parazitákra tekint, akik híveikből tartják el magukat, az szerintem simán kvalifikál ateistának - márpedig jópár varázsló van ilyen véleményen.

     

    Huszonhárom-nullakilenc:

    > Egy fantasy világban, ahol az istenek a földön járnak, se hívők, se ateisták nincsenek e szavak valódi értelmében. Egyszerűen mindenki tudja, és ez megöli a hitet akár az istenek létében, akár a nemlétében. <

    Na igen, ez az általam említett harmadik kategória. Tulajdonképp ilyen helyzetben nem "hitről", hanem tiszteletről kell beszélni. Az átlagemberek persze tisztelik és félik az isteneket, hiszen hatalmuk mindenki számára nyilvánvaló, sőt akár láthatják is őket. De itt is lesznek olyanok, akik csak mint emberfeletti hatalmú uralkodókra, esetleg zsarnokokra tekint rájuk.



    Vendég gilz

    2001-12-17 11:43:22

    Nem a görögöknél kezdődött a vallás! Feltételezhetően az emberiséggel egyidős. A görögöknél már megváltozott a korábbi formákhoz képest, pl. emberibb lett.Ez avilág megismerésével párh. zajlott. Nem az ajándék, hála a lényeg, hanem az, hogy nem ismert jelenségeket el tudják helyezni a világképben. És, hogy megszemélyesítik őket, tehát van viszonyítási alapjuk. Az ateizmus léte vagy nem léte attól függ, mit imernek, és hogyan a világból.Tehát azt, hogy mennyit tudnak tagadni az intelligens lények.

    Ha kevés a magyarázat a jelenségekre, akkor kevesebb a valószínűsége az ateistáknak, de nem nulla.



    Vendég Anonymous

    2001-12-18 11:49:55

    Jó... bár ha az ateizmust nézzük, kihagytátok a M.A.G.U.S. egyik leghíresebb ateistáját. Igen , Tier nan Gorduinra gondolok, őróla semmit nem írtatok. Bele lehetne menni az ateizmus fogalmába kicsivel mélyebben is , megemlítve a földi történelem néhány híres istentagadó szeméklyiségét (pl: Démokritosz, Voltaire, Marx-Engels és Lenin) röviden utalva tevékenységükre. Lehet, túl bonyolultnak mondják egyesek, de a szerepjáték nem egy elképzelt világ lejátszása? A reális játékmenethez ez is hozzátartozik, és színesítheti is a szórakozást. Persze- ahogy kitértetek rá- megfelelő gondolkodású játékos kell hozzá.



    Vendég Anonymous

    2001-12-18 12:22:12

    Istentagadás=ateizmus. DE!! Ateizmus nem egyenlő a bizalmatlansággal! Ez úgy baromság, ahogy van.

    A szerepjáték jellemzője a kialált világ, van szó, amit vissza lehet vetíteni kitalálójának ideológiai hovatartozására.

    Ha az "alkotó" vallásos, előtérbe helyezi a természetfeletti lényeket, míg ha ateista, az ő világában az égiek háttérbe szorulhatnak, vagy nincsenek is. Nincsenek istenek pl. a CP 2020-ban, a Star Trek-ben stb. de ott találjuk őket a M.A.G.U.S világában és az összes fantasy RPG-ben.

    De. és ez itt már az utolsó "de" lesz:nem lehetett volna kissé jobban kidolgozni az ynevi istenvilágot? Mert így a párhuzamok szinte ordítanak. Nyíltan kimondva: az Ynevet alkotók, ahelyett, hogy új isteneket (és népeket)kitaláltak volna, egyszerűen a földi hitvilág transzcendens lényeit koppintották át Ynevre. Valószínűleg így fér meg egymás mellett a kereszténységet idéző Domvik-hit, a sátánizmusra emlékeztő Ranagol imádat,az erősen a görög mitológiáról lemásolt Pyarroni istencsalád. Soroljam tovább? Szerintem felesleges. A cikk a következetlensége és félretájékoztatása miatt nem ér semmit.

    Üdvözlettel: Terror.




belépés jelentkezz be    

Back to top button