Bölcsesség?

Címkék

Utálom a közmondásokat.
Az egész talán akkor kezdődhetett, amikor az (azóta már ex, hála a jó égnek) anyósom kijelentette, hogy ő mennyire hisz bennük és hogy neki milyen sokat segített megismerni az embereket.
Atyaég&#8230
Próbáltam megérteni, nézni az ő oldaláról, de mond jobban belegondoltam, annál kevésbé tetszett a végkövetkeztetés. Tény, hogy a közmondások jórésze a nép ajkáról ered és tény, hogy nem szólnak másról, csak erkölcsi tanulságokról – az emberi hitványságról, hogy pontosabbak legyünk.

Sokáig nem értettem, mi lehet a jó abban, ha nevesítünk és bölcsességként tartunk számon alapvetően szégyellenivaló dolgokat – sokan tudni vélik, az erkölcsi tanulság miatt, de ez úgy hülyeség, ahogy van. Vagy látott bárki valakit is megváltozni attól, hogy ráillett egy közmondás? Netán megakadályozta valamely tettben, mert megfenyítették a nép igazával?
Kötve hiszem: ma már nincsenek csodák.
Ellenben, egy józanabb pilanatban derengeni kezdett valami – tán mondanom sem kell, az exanyósé az érdem&#8230 és mellesleg a józanabb pillanat is az övé volt. A közmondások jó része nem tanítás, tudás. Nem tanulság, tényanyag. Drágalátos őseink éltek, éldegéltek és nem értették a világot: erre kellettek a babonák. Persze nem nagyon értették egymást, sőt, magukat sem: erre kellettek a mondások. A lényeg, hogy mankó legyen, biztos támasz, kapaszkodó a nagy semmiben – nem az számít, mi az igaz, hanem a bizonyosság: úgy tudni valamit, hogy el is hisszük az egészet.

És hogy honnan jött elő mindez?

Történt egyszer, hogy az asszonykámra dili jött rá és otthagyott a vén banyával: beszélgettünk, jobb híján, hátha kisül belőle valami. Jó lenne találnom végre valakit, aki megbízható – mondtam én és erre az anyós bólogatni kezdett – Aki keres, talál, mondta és én majdnem lefejeltem ott helyben.

Aki keres, talál?
Ez is mekkora hülyeség.
Aki talál, annak nem kell tovább keresnie&#8230

Utolsó hozzászólások   [Ugrás a fórumhoz]

    Vendég Anonymous

    2001-10-20 00:04:32

    Tisztelt Herbie!

     

    Egyetértek veled.

    Nem is utaltam arra, hogy az írót bírálnám.

    Az én álláspontom az, hogy aki nem tudja honnan jött, annak arról is vajmi kevés fogalma van, hogy hova megy.



    Raon

    2001-10-20 11:05:10

    Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat, tényleg tanulságosak. :)

    Ez a szösszenet (mert a novella titulus nagyfokú eufémizmus volna :) ) nem hirtelen felindulásból lett és hiába ágált Dr. Wyquin, átment a kéthetes szűrésen is. ;)

    Amit suggalani szeretett volna (nem mondani, sejtetni), az egyáltalán nem a közmondásokkal kapcsolatos - a magam részéről tartom, hogy a közmondások egy része érdemi és értékes hagyaték őseinktől.

    Ellenben az értetlen többség (értsd: a nem kimondottan okos emberek, mint amilyen a szösszenetben szereplő anyós) ezt csak arra használja, hogy mögéjük bújjon és takarózzon véle - ez az én értékrendemben egy gerinctelen gyalázat.

     

    A szösszenet erről akart szólni: az anyós megnyilvánulása ennek fényében talán elfogadhatóan villant.

    Az észrevételeket köszönöm: tényleg nem kellett volna az utolsó csavar (a személyes 'élmények' hatása, a sztorihoz kapcsolódóan nem bírtam megállni :))) ) - hát, erre szokták volt mondani, majd legközeleb sikerül...

     

    borúra derű,

    Raon



    Aleister

    2001-10-21 13:56:06

    Nagyon nehéz dologra válalkoztál, amikor a témát választottad. Ha sikerült volna perfektre, akkor az lett volna az igazán meglepő! Bevallom a magyarázat nélkül teljesen én sem vágtam a dolgot, úgyhogy nem is értékelem.



    Vendég Anonymous

    2001-11-04 19:02:56

    Hát aranyos kis történet, bár még van rajta mit csiszolni de hát nem minden sikerül tökéletesre ;)



    Vendég Anonymous

    2001-12-27 21:11:41

    Hmm..nem rossz gondolat. Érdekes. Mindenesetre a közmondásokhoz (ami úgymond öregjeink velejárója), hozzájön még az a mondás: "Nagy úr a megszokás" És sokszor könnyebb erre támaszkodni mint hogy valaki megerőltesse magt, és neadjisten elkezdjen gondolkozni...

     

    Gica




belépés jelentkezz be    

Back to top button